Abażur do lampy podłogowej – jak dobrać?

Lampy podłogowe wybieramy coraz chętniej. I choć swoje miejsce znajdują głównie w salonach, to równie dobrze mogą spełniać swoje funkcje w innych pomieszczeniach, chociażby kuchni. Do wyboru jest całe mnóstwo konstrukcji. Projektów stylizowanych, jak i minimalistycznych. Mniejszych i większych rozmiarami. Surowych bądź bogato zdobionych. Dzięki takiej palecie możliwe jest znalezienie lampy, która będzie funkcjonalną, a jednocześnie pasującą do wystroju wnętrza. A co z abażurem?

Gdy chcemy zmienić abażur

Zdarza się, że aranżacja naszego pomieszczenia nie jest już modną bądź po prostu nam się znudziła. Budżet finansowy nie pozwala na radykalne zmiany, w grę wchodzą jedynie niewielkie modyfikacje. Jedną z nich może być wykorzystanie starej lampy podłogowej. Nie starej wiekiem, ale użytkowanej od dawna. Takiej, która potrzebuje odświeżenia i nowego elementu, by odpowiadać zmodyfikowanej aranżacji.

Tanim i prostym sposobem, jeśli chodzi o lampy podłogowe, jest wymiana abażuru. Wersja dla wymagających, ambitnych i szukających rozwiązań unikatowych, to samodzielne wykonanie nowego abażuru. Nie brakuje pomysłów, inspiracji na takie właśnie wykonania. Pozostałym z powodzeniem można polecić zakupy w sklepie z oświetleniem. Stacjonarnym bądź online.

Istota dopasowania

Najlepiej zabrać ze sobą stary abażur lub klosz, jeśli stawiamy na taką formę i wybrać się z nimi do sklepu. Na miejscu, w warunkach rzeczywistych przetestować, jak może wyglądać i sprawować się, nowy abażur lub klosz. Dobrze jest dać sobie trochę czasu, zapoznać się z ofertą nawet kilkunastu sklepów. Pokusić się o przymiarki dopóki nie znajdziemy czegoś, co w 100% będzie nam odpowiadało. W końcu modyfikacji stylistyki wnętrza nie dokonujemy co miesiąc. Pomocni mogą być eksperci w branży oświetleniowej.

Jeszcze lepszym rozwiązaniem jest przyniesienie starej lampy, o ile jej rozmiary na to pozwalają. Łatwiej w ten sposób przymierzyć abażur czy klosz. Sprawdzić, jak się prezentuje, a przede wszystkim czy pasuje wymiarami.

Z zasady dobieramy kształt abażuru lub klosza do kształtu podstawy. To bezpieczne i pewne rozwiązanie, zawsze sprawdzające się stylistycznie. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, by spróbować niecodziennych połączeń. Pamiętając jednak o tym, że najważniejsze są proporcje.

Dobre rady

Z żadnej strony abażuru nie może wystawać żarówka. Cała wewnętrzna konstrukcja powinna być zasłonięta. Lampa musi kolejno odpowiadać kolorystycznie lub stylistycznie, aranżacji wnętrza. Nie musi pochodzić z kompletu i być mini kopią pozostałych elementów oświetlenia. Można łączyć ze sobą rozmaite materiały, faktury i kolorystykę. Pamiętając jednak, że podstawą jest zachowanie przynajmniej jednego elementu wspólnego z pozostałymi produktami, które dają światło.

Nie trzeba wielkich wydatków, korzystania z pomocy aranżerów wnętrz czy mocno fantazyjnych konstrukcji lamp, by zmienić stylistykę pomieszczenia. Proste sposoby sprawdzają się najlepiej, a pomysłów nie brakuje.

Ocena
Posted in Dom.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

CommentLuv badge