Alergia pokarmowa u dorosłych – jak sobie z nią radzić?

Alergia pokarmowa u dorosłych to coś zupełnie innego niż zjawisko, które nazywamy uczuleniem. Mamy bowiem do czynienia z reakcjami związanymi z układem immunologicznym oraz przeciwciałami IgE. Objawy, które mogą sugerować, że pojawia się problem właśnie z alergią pokarmową, występują nie tylko stronie układu pokarmowego, ale i stają się nierzadko widoczne na skórze. Czym tak naprawdę jest alergia pokarmowa i jak sobie z nią radzić?

Alergia pokarmowa u dorosłych – reakcje świadczące o chorobie

U dorosłych alergie pokarmowe notuje się w skali 4-8%. Mamy do czynienia z nieprawidłową odpowiedzią układu immunologicznego, która skutkuje wystąpieniem różnego rodzaju objawów po spożyciu konkretnych grup pokarmów. U osób zdrowych spożycie tych samych artykułów nie wywołuje natomiast żadnych nieprzyjemnych dolegliwości.

Alergia pokarmowa u dorosłych najczęściej wywoływana jest przez ryby, skorupiaki, cytrusy czy orzechy. Bardzo często objawy pojawiają się po spożyciu produktów pochodzenia roślinnego. Rozmaite dolegliwości, w tym biegunki, nudności, wymioty czy bóle brzucha, mogą wystąpić po zjedzeniu soczewicy, soi, fasoli, selera, brzoskwiń, migdałów czy pomidorów. Nierzadko alergia powstaje na bazie spożywanej mąki pszennej, proszku do pieczenia, białka jaj, wołowiny, musztardy czy szynki.

Rodzaje reakcji alergicznych

Dorośli mogą zmagać się z trzema rodzajami reakcji alergicznych. Wystarczy, by upłynęło kilka minut od momentu spożycia alergennego produktu, a natychmiastowa reakcja alergiczna daje objawy w postaci pokrzywki, a nawet wstrząsu anafilaktycznego.

Drugi rodzaj reakcji, to reakcja alergiczna typu cytotoksycznego, polegająca na zniszczeniu komórek. Jeśli objawy kliniczne pojawiają się dopiero po kilku godzinach, a nawet kilku dniach od momentu spożycia produktu alergennego, mówimy o reakcji alergicznej typu kompleksów immunologicznych.

Uciążliwe objawy i leczenie

Jednocześnie może występować cała paleta objawów. Zarówno po stronie układu oddechowego, jak i pokarmowego, a także na wspomnianej skórze. Alergia pokarmowa u dorosłych może prowadzić do zaburzeń jelitowych, zmian skórnych, atopowego zapalenia skóry, refluksu przełykowego, nawracających aft, nieżytu krtani czy nieżytu ucha środkowego.

Dodatkowo wiele z pojawiających się objawów w ogóle nie jest kojarzonych z alergiami pokarmowymi. Są to między innymi migreny, nadmierne zmęczenie czy zaburzenia snu.

Osoby zmagające się z alergiami pokarmowymi przede wszystkim muszą poddać się diecie eliminacyjnej. Z codziennego jadłospisu wykluczane są te produkty, które skutkują nieprawidłową odpowiedzią układu immunologicznego i finalnie rozmaitymi objawami. Dopiero gdy dieta nie przynosi pożądanych efektów, włącza się dodatkowo leczenie farmakologiczne.

Alergia pokarmowa u dorosłych może być uciążliwa, a nawet niebezpieczna dla zdrowia czy życia. To z tego względu należy przejść etap diagnostyki, zmienić swój jadłospis i wdrożyć stosowne leczenie w razie konieczności.

Ocena

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

CommentLuv badge