Czajnik na płytę indukcyjną – jak go rozpoznać?

Płyty indukcyjne coraz częściej goszczą w naszych kuchniach, bo posiadają więcej zalet niż tradycyjne płyty elektryczne, czy kuchenki gazowe. Decydując się na taką instalację trzeba również nabyć odpowiednie garnki, patelnie i czajnik. Sprawdzamy, jak rozpoznać czajnik, który sprawdzi się na płycie indukcyjnej.

Oznakowanie i konstrukcja

Czajniki przeznaczone na płyty indukcyjne poznamy po symbolu przypominającym zwój. Dziś sporo z dostępnych produktów można użytkować na wszystkich typach kuchenek, ale musimy mieć pewność. Wykonanie, które nie posiada takiego symbolu, będzie zbędnym wydatkiem. Rzecz nie w tym, że innego rodzaju czajnik będzie gorzej się sprawował. On po prostu nie zadziała na indukcji, jeśli nie jest do niej przeznaczony.

Czajnik indukcja to wykonanie z metali ferromagnetycznych, czyli przyciągających magnes. Możemy znaleźć propozycje ze stali nierdzewnej czy emaliowane, ale wciąż z dnem na przykład aluminiowym.

Konstrukcje tego typu czajników poznamy po beczułkowatym kształcie i całkowicie płaskim dnie. Naczynie stawiane na indukcji musi ściśle przylegać do jej powierzchni, by płyta zadziałała. Z tego względu fantazyjne wykonania o wypukłych dnach czy z jakimikolwiek wolnymi przestrzeniami, nie sprawdzą się.

Dno takiego czajnika powinno być również stosunkowo grube, bo wtedy można liczyć na szybsze i efektywniejsze wykorzystanie działania indukcji. Nie pominiemy średnicy dna czajnika, bowiem ta musi dokładnie odpowiadać wyznaczonym polom, a nawet być od nich mniejsza.

Funkcjonalne wykonanie

Pojemność, precyzja, jakość i trwałość, a do tego wygodny uchwyt. Te elementy interesują nas w przypadku każdego czajnika. Zwracamy zatem uwagę na kształt oraz materiał, którymi opatrzono uchwyt czajnika. Rączka nie powinna się nagrzewać, byśmy bez ryzyka poparzenia mogli chwycić czajnik. Ponadto musi być dobrze przymocowana i antypoślizgowa.

Nasz czajnik nie musi posiadać zdejmowanej pokrywki, ale to gwarancja znacznie łatwiejszego uzupełniania wodą i to bez rozlewania. Do tego gwizdek, byśmy nie zapomnieli o gotującej się wodzie.

Sklep stacjonarny czy internetowy?

Jeśli zakupu dokonujemy w sklepie stacjonarnym, mamy okazję wziąć do ręki kilka propozycji czajników. Sprawdzić, jak trzymają się schwycone za rączkę, czy nie są dla nas zbyt ciężkie bądź niewygodne w manewrowaniu nimi. Jeśli stawiamy na sklep internetowy, zapoznajmy się dokładnie ze wszystkimi informacjami i oceńmy czy dane wykonanie będzie dla nas satysfakcjonującym w codziennym użytkowaniu.

Pod względem kolorystyki, zdobień i detali, które często odpowiadają za wrażenie końcowe, mamy na tyle duży wybór, by uzupełnić nawet najbardziej fantazyjną czy futurystyczną stylistykę kuchenną. Jaki zatem czajnik wybierzesz do swojej kuchni?

Ocena

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

CommentLuv badge