Czas wolny dzieci – zorganizuj go z głową i… z psim pupilem!

Nie bez powodu dzieci kochają psy. Aktywne zwierzęta przez całe swoje życie, przynoszą sporo korzyści człowiekowi. Dobrze jest zorganizować czas wolny dzieci w taki sposób, by mogły spędzić go właśnie z psiakiem. Jakie zalety przynosi wprowadzenie psiego pupila do domu?

Czas wolny dzieci – dobrze spożytkowany

Dziecko, które wychowuje się z psem, uczy się komunikacji, odpowiedzialności, panowania nad emocjami. Korzyści dla relacji dorosłego i psa są oczywiste, ale w ten sam sposób można je odnieść do najmłodszych. Ponadto czas wolny dzieci, które mają do dyspozycji psiego przyjaciela, nie kończy się na szklanych monitorach komputerów i urządzeń mobilnych.

Aktywność fizyczna to podstawa właściwego rozwoju psychofizycznego. Dziecko i psiak zaczynają bawić się ze sobą, stają się najlepszymi przyjaciółmi. To rodzic w dużej mierze kontroluje zachowanie obydwu młodszych domowników – dziecka i psa, ale z czasem maluch uczy się obowiązków i odpowiedzialności. Zaczyna więcej się ruszać, bo przecież z psiakiem trzeba wyjść na spacer. Wspólna zabawa i spacer to najlepszy pomysł na czas wolny dzieci i jego organizację.

Korzyści dla organizmu

Głaskanie psa uspokaja i relaksuje. Co więcej, nawet najmłodsze pociechy mogą mieć u swego boku psiaka. Dla nich najlepiej jest wybierać młode psy, przed 3-im rokiem życia, by zapewnić wspólne dorastanie od małego. W tym wypadku dużą rolę odgrywać będzie kontrola rodzicielska, bo uczy się i dorasta nie tylko dziecko, ale również czworonożny pupil.

Starsze dzieci mogą spędzać swój czas już z dorosłymi psami. Im większe, tym częściej będą samodzielnie wychodzić z psiakiem na spacer, mogąc czuć się bezpiecznie. Aktywność fizyczna, nawet ta umiarkowana, wpłynie na dobrą kondycję, prawidłowy rozwój, lepszą komunikację z otoczeniem. Czas wolny dzieci przeznaczony na opiekę nad psem, owocuje nabywaniem empatii, zrozumienia. Maluchy uczą się pomału odpowiedzialności za zwierzę, które jest członkiem rodziny, a nie zabawką.

Dogoterapia w warunkach domowych

Psiaki bardzo często wykorzystywane są w różnych rodzajach terapii, które mają na celu pomagać w walce ze schorzeniami dzieci. Profesjonalnie prowadzona terapia jest koniecznością w wielu przypadkach, ale na co dzień, te same walory można uzyskać mając psa w domu.

Czas wolny dzieci spędzony z psem, sprzyja kojeniu nerwów i emocji. Psiaki pomagają w pozbywaniu się nadmiernej agresji, rozładowywaniu napięcia i dają ujście zbyt dużej energii dziecięcej.

Najmłodsi rozwijają również swoje umiejętności społeczne, uczą się nawiązywania kontaktów i budowania długotrwałych relacji, tych najbardziej wartościowych. Pies staje się domowym terapeutą i to na całe życie, wiernym przyjacielem, który nie skrzywdzi człowieka, a i obroni w sytuacji zagrożenia.

Zamiast przeznaczać czas wolny dzieci na nierozwijające zabawy, które stają się wygodną furtką dla rodziców, lepiej sprawić maluchowi psa, który wniesie nie tylko radość do domu.

Ocena

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

CommentLuv badge