Jak zostać freelancerem? Kim jest freelancer i czy to się opłaca?

Praca na swoim staje się marzeniem coraz większej liczby osób. Zastanawiamy się, jak zostać freelancerem i czy taka zmiana rzeczywiście będzie dla nas korzystna. Przed podjęciem ostatecznej decyzji, powinnyśmy przemyśleć wszystkie za i przeciw oraz poznać wady i zalety takiego rozwiązania.

Zanim dojdziemy do tego, jak zostać freelancerem, warto najpierw ustalić, kim tak naprawdę jest freelancer. Najczęściej mówimy, że jest to wolny strzelec, czyli osoba, która wykonuje na rzecz zleceniodawcy określone zlecenia i zazwyczaj pracuje z domu. Praca odbywa się w oparciu o inny rodzaj umowy niż umowa o pracę.

Czy każdy może pracować w ten sposób?

Nie każdy może pracować w charakterze freelancera. Osoby, które zarabiają w ten sposób na życie, to najczęściej:

  • graficy,
  • copywriterzy,
  • dziennikarze,
  • webmasterzy,
  • szkoleniowcy,
  • programiści,
  • psycholodzy,
  • i przedstawiciele innych twórczych zawodów.

Wady i zalety freelancingu

Jeśli zastanawiasz się, jak zostać freelancerem i rozważasz taką alternatywę, pomyśl najpierw, czy to rozwiązanie niesie ze sobą więcej wad, czy zalet. Niewątpliwym atutem jest możliwość pracy w zaciszu własnego domu i to, że nie trzeba stać w korkach w drodze do pracy. Dzięki temu można oszczędzić sporo czasu. Z drugiej strony praca w domu pozbawia nas możliwości kontaktu z innymi pracownikami.

Sami jesteśmy sobie sterem i okrętem, lecz stajemy się przy tym także bardziej samotni. To bardzo poważny problem. Inną wadą jest to, że nie wszystkie osoby potrafią zmobilizować się w domu do tego, aby usiąść przed komputerem i zabrać się do pracy. Zaletą natomiast to, że nie mamy nad sobą szefa, który wyznacza kierunek naszego działania i przydziela konkretne, nie zawsze satysfakcjonujące nas zadania. Będąc wolnym strzelcem, to sami wybieramy, które zlecenia nam odpowiadają, a które nie.

Sprawdź, jak zostać freelancerem

Jeśli planujesz pracę na swoim, ale nie wiesz, czy taki tryb życia będzie Ci odpowiadał, możesz rozpocząć od kilku mniejszych zleceń, nie rezygnując jednocześnie z pracy na etacie. Dopiero gdy poznasz specyfikę takiej pracy, będziesz mógł z całym przekonaniem powiedzieć, czy będzie ona dla Ciebie satysfakcjonująca.

Gdzie szukać zleceń?

To jeden z największych problemów początkujących freelancerów. Niewielka ilość zleceń i brak wiedzy na temat tego, gdzie ich szukać, stanowi ogromną barierę wejścia na rynek. Tu tak naprawdę wiele zależy od specyfiki pracy. Zdarza się, że freelancer jest polecany przez zleceniodawców i sam w ogóle nie musi rozglądać się za nowymi zleceniami.

Bywa i tak, że te czynności pochłaniają mu sporo czasu. Wystarczy jednak wpisać w wyszukiwarkę internetową – portale ze zleceniami dla freelancerów – by odkryć, jak wiele jest miejsc, które mogą nam pomóc zdobyć pierwsze, a potem kolejne i kolejne zlecenie. To duże udogodnienie, które sprawia, że na pytanie, jak zostać freelancerem, wiele osób może odpowiedzieć twierdząco. Zatem, jeśli planujesz taką zmianę, sprawdź te strony i przyjmij pierwsze zlecenie, które pozwoli Ci ocenić własne umiejętności.

Ocena

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

CommentLuv badge