Kąpiel dziecka – o czym należy pamiętać?

Kąpiel dziecka to dla wielu rodziców wyzwanie. W szpitalu przyglądają się oni, jak po raz pierwszy robi to położona, ale w domu muszą sobie poradzić sami. Trudno się dziwić, że mają w sobie strach i wątpliwości, bo w końcu… to ich pierwszy raz. O czym należy pamiętać podczas kąpieli maluszka, aby czynność ta była przyjemnością dla dziecka i sprawnie przebiegła?

Kąpiel dziecka – częstotliwość i czas trwania

Zaleca się, aby maluszka kąpać 2-3 razy w tygodniu. Im starsze jest dziecko, tym zwiększa się częstotliwość kąpieli. Jednak pomiędzy dniami z góry ustalonymi przez rodziców, że będą przewidziane na kąpiel dziecka, nie można zapominać o myciu. Wystarczy do tego zwykła gąbka, która zostanie zwilżona.

Z kolei czas trwania kąpieli nie powinien przekraczać kilku minut, zwykle mówi się o pięciu. Jest to związane z szybkim wychładzaniem wody nalanej do wanienki, ponadto chodzi o to, by noworodka nie przeziębić. 5 minut w ciepłej wodzie o temperaturze 37 stopni Celsjusza, a także pomieszczeniu, w którym będzie panowała temperatura 22-25 stopni Celsjusza, to zdecydowanie wystarczająco.

Akcesoria niezbędne do pielęgnacji

Co muszą przygotować rodzice, zanim wezmą się za kąpiel dziecka? Przede wszystkim wanienkę, którą ustawią w łazience lub na specjalnym stelażu bądź stole w pokoju. Do tego przegotowaną wodę, na pierwsze kąpiele noworodka, później można już korzystać z wody z kranu. Niezbędne jest oczywiście czyste ubranko – jeśli pielęgnacja została zaplanowana na porę przed karmieniem, bądź piżamka – gdy kąpiel ma się odbywać tuż przed snem, po jedzeniu dziecka.

Do wanienki można włożyć pieluszkę tetrową lub specjalną wkładkę gumową, które ułatwiają podtrzymywanie śliskiego ciałka dziecka. Przydadzą się patyczki kosmetyczne do uszu, ale te dla dzieci, które mają grubszy środek, więc nie ma ryzyka zbyt głębokiego ich włożenia do uszu i uszkodzenia błony bębenkowej. Do przemywania oczu, nosa i całej buzi wystarczą waciki, a do pępka jałowy gazik nasączony spirytusem. Do tego miękka szczotka do włosków maluszka.

Kosmetyki do kąpieli

Kąpiel dziecka nie wymaga stosowania mnóstwa kosmetyków, ale nie obejdzie się bez kilku produktów. Przede wszystkim należy wybierać te z linii dla dzieci, ponieważ w ich składzie nie są obecne substancje mogące powodować podrażnienia czy reakcje alergiczne. Na pewno nie nadadzą się kosmetyki używane przez dorosłych!

Główkę dziecka i włoski można umyć szamponem dla dzieci bądź płynem przeznaczonym do całego ciała maluszka. Do wody w wanience warto dodać nieco tłustej emulsji, która pozostawia barierę ochronę na skórze dziecka i dobrze nawilża. Po kąpieli zaś, wystarczy balsam do ciała lub oliwka. Szczególną uwagę przykłada się do zastosowania tej ostatniej w fałdkach ciałka malucha, ponieważ są one najbardziej narażone na uszkodzenia naskórka.

Po kąpieli dziecka

Dziecko po kąpieli należy owinąć miękkim ręcznikiem, najlepiej wykonanym z bawełny frotte. Jeśli ręcznik jest nowy koniecznie trzeba go wyprać przed pierwszym użyciem, aby dobrze wchłaniał wodę i nie był zbyt sztywny podczas użytkowania. Zamiast ręcznika sprawdzają się poncha, które posiadają kapturki. Dzięki nim można też owinąć główkę maluszka. Skórę należy osuszać delikatnie ją dotykając, a nie pocierając. Im szybciej zostanie to zrobione, tym mniejsze ryzyko, że maluszek się wychłodzi.

To najważniejsze wskazówki, gdy w grę wchodzi pierwsza kąpieli dziecka. Trzymając się ich, rodzice szybko się nauczą, jak radzić sobie z tym rytuałem pielęgnacyjnym.

Ocena

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

CommentLuv badge