Kiedy kompletować wyprawkę dla noworodka

Kiedy kompletować wyprawkę dla noworodka to jedno z najczęstszych pytań, jakie rodzi się w głowie rodziców. Pełen nadziei czas oczekiwania na narodziny dziecka jest też czasem przygotowań na jego przywitanie. Rodzice, w trosce o to, by dziecko miało wszystko, co niezbędne, rozpoczynają gorączkowe bieganie po sklepach, planowanie jak urządzić dziecięcy pokój, szykowanie wyprawki do szpitala. W międzyczasie nasuwa się jeszcze wiele pytań – jaki wózek będzie najlepszy, czy dziecko powinno spać w pokoju z rodzicami, czy też osobno oraz jaka ilość pieluch tetrowych powinna wystarczyć. Wszystko to sprawia, że zamiast radość z narodzin dziecka, rodzice mogą czuć zaniepokojenie, czy podołają obowiązkom i ze wszystkim zdążą.

Kiedy kompletować wyprawkę dla dziecka, które ma przyjść na świat, by spokojnie ze wszystkim zdążyć? Na to pytanie trudno jest jednoznacznie odpowiedzieć. Jedni rodzice zaczynają gromadzić niezbędne dla dziecka rzeczy już w czwartym miesiącu ciąży, inni w siódmym, a jeszcze inni dopiero po jego narodzinach. Tak naprawdę wszystko zależy od bardzo wielu czynników, z których najważniejszymi są stan zdrowia mamy i nienarodzonego jeszcze maluszka. Inne, jak dostępność i łatwość dotarcia do sklepów oferujących produkty dla dzieci, czy dyspozycyjność osób, które mogłyby pomóc ciężarnej w zakupach, to już czynniki drugorzędne, które nie pozostają jednak bez znaczenia.

Wierzenia i zabobony

Kiedy kompletować wyprawkę dla noworodka? Na pewno nie przed porodem – odpowie wiele babć i cioć – przecież to przynosi pecha. Z takimi argumentami trudno polemizować. Zwłaszcza że wywodzą się one z dawnych wierzeń i przekonań. Czy jednak kompletowanie wyprawki dla dziecka jeszcze przed rozwiązaniem to rzeczywiście zły pomysł? Moim zdaniem zdecydowanie nie.

Różnego rodzaju wierzeń i przekonań dotyczących kobiet w ciąży jest naprawdę wiele. Niektóre wydają się śmieszne, inne skłaniają ku refleksji, czy może jednak jest w tym coś z prawdy. Ten, który dotyczy kompletowania wyprawki jeszcze przed narodzeniem dziecka, mógł wynikać z tego, że dawniej umieralność wśród noworodków była znacznie większa. Z pewnością większość z was pamięta opowieści swoich babć, jak to w dawnych czasach kobiety rodziły w domu przy pomocy towarzyszącej jej akuszerki.

Na szczęście czasy się zmieniły. Rozwój medycyny, opieka okołoporodowa i powszechna dostępność do służby zdrowia sprawiają, że dziś sprawy mają się już zupełnie inaczej. Kobiety rodzą bezpiecznie w szpitalach, gdzie zarówno one same, jak i ich nowo narodzone dzieci znajdują się pod stałą opieką lekarzy i położnych. Opieka medyczna jest znacznie lepsza, a umieralność noworodków na niskim poziomie.

Kiedy kompletować wyprawkę dla noworodka?

W czasach kiedy medycyna poszła tak daleko na przód, myślę, że czas zostawić przesądy i zabobony daleko za sobą. Zamiast tego można spokojnie szykować się na przywitanie na świecie dziecka. Kiedy najlepiej zacząć? Myślę, że lepiej odpuścić sobie pierwszy trymestr. To stanowczo za wcześnie. Ten czas lepiej poświęcić na wypoczynek, zwłaszcza że w początkowym okresie ciąży wiele kobiet bardzo go potrzebuje. Najodpowiedniejszym momentem jest końcówka drugiego i początek trzeciego trymetru. Pod koniec ciąży możesz czuć się już zanadto zmęczona i ciężka na chodzenie po sklepach. Wyprawkę możesz kompletować w sklepach stacjonarnych lub postawić na wygodę i kupić wszystko w Internecie. Sklepy internetowe oferują na tyle szeroki asortyment, że będziesz mogła kupić tam większość rzeczy potrzebnych maluszkowi. Oprócz tego mają jeszcze jedną ważną zaletę. Jeśli jednak, czy to z racji przekonań, czy też braku miejsca w swoim domu, zdecydujesz się kupić wózek po narodzeniu dziecka, sklep internetowy oferuje ci swój pełen asortyment 24 godziny na dobę, przez 7 dni w tygodniu. Możesz zatem dokonać zakupów w dowolnym przez ciebie czasie, bez wychodzenia z domu i bez konieczności zostawiania noworodka pod opieką innych osób.

Mam nadzieję, że tan artykuł będzie dla ciebie pomocny, i że teraz znacznie łatwiej będzie ci podjąć decyzję, kiedy kompletować wyprawkę dla noworodka.

Ocena

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

CommentLuv badge