Lampy stołowe ceramiczne – wystrój z nutą artystyczną

Ci z nas, którzy nie wyobrażają sobie zwyczajnych, typowych wnętrz, powinni postawić na nietypowe oświetlenie. Z powodzeniem tę funkcję spełniają lampy stołowe ceramiczne. Mają w sobie duszę, artystyczny wyraz. Za każdym razem prezentują się unikatowo. Ponadto nadają się do przemalowania, ale i innych modyfikacji, co stawia je na czele produktów oświetleniowych, będących w stanie całkowicie zmienić aranżację wnętrza.

Lampy stołowe ceramiczne, artystyczne, czyli jakie?

Coraz chętniej stawiamy na oświetlenie, które jest więcej niż nietypowe. Szukamy unikatów. Produktów tworzonych przez prawdziwych artystów, a nie tych kolejnych, które taśmowo wychodzą z fabryki. W ten sposób rozumiany artyzm przynosi wystrojom coś, czego nie są w stanie zaoferować popularne sklepy oświetleniowe.

Kreatywne dusze stawiają na jednorazowe wykonania, dlatego poszukując lamp ceramicznych u prawdziwych artystów, miłośników hand made i DIY, a także typowych pasjonatów, można liczyć na wyjątkowy efekt. Takie lampy stołowe ceramiczne nierzadko powstają wedle indywidualnego projektu, na zamówienie. Droższe? Zapewne, nawet wielokrotnie, ale zdecydowanie warte efektu wizualnego. Ponadto to najłatwiejszy sposób na precyzyjne dopasowanie koloru, kształtu, stylu lampy do danego wnętrza.

Na co zwracać uwagę poszukując oświetlenia tak nietypowego, a do tego zamawianego u artystów? Nie zapominajmy o sile poczty pantoflowej. Zwróćmy uwagę na opinie, potwierdzenie autentyczności danych wyrobów. Nie bójmy się i przede wszystkim miejmy cierpliwość oraz chęć, by zaznajomić się z techniką produktową, rodzajem stosowanym materiałów, sposobem na odróżnienie oryginału od podróbki. Nie zawsze bowiem uda się dotrzeć bezpośrednio do osoby wykonującej lampę na zamówienie lub też kontakt z nią będzie odbywał się jedynie wirtualnie.

Lampy stołowe ceramiczne i ich zalety

Ceramiczne lampy stołowe to przede wszystkim oryginalna podstawa. Cięższa, za to stabilna, i tu mamy pierwszy atut, który wykorzystamy w swoich wnętrzach. Tę samą podstawę można przemalować z zastosowaniem przeznaczonych do tego celu farb. Dzięki temu nie trzeba zmieniać całkowicie oświetlenia we wnętrzu, by odmienić jego wystrój. Wystarczy nowy kolor albo połączenie kilku barw i nowy, ciekawy efekt murowany!

Lampy ceramiczne tego typu najczęściej zostają uzupełnione o abażur. Materiałowy, jednolity lub zdobiony. Gruby materiał łagodzi wiązkę światła, dzięki czemu z tak zastosowaną lampą można uzyskać przytulny klimat wnętrza. Abażury to różne wykonania, jakie można znaleźć na rynku. Mniejsze i większe, klasyczne o stożkowatym kształcie lub nieco bardziej nowoczesne, z abażurem walcowatym. Warto pamiętać, że im większa średnica otwarcia ku górze i ku dołowi, tym więcej światła wpada do wnętrza. Chcąc stworzyć bardzo przytulną atmosferę, najlepiej postawić na stożkowaty abażur. Jeśli pomieszczenie ma być jaśniejsze, bardziej wyraziste i lepiej oświetlone, abażur można zamienić na szklany klosz!

A gdyby tak całkowicie zrezygnować z oprawy dla wieńczącej podstawę żarówki? Taka naga lampa to chyba najbardziej niecodzienny pomysł na oświetlenie wnętrza. Jeśli jednak podstawa – ceramiczna, ale prosta – jest jednokolorowa, bez zbędnych zdobień, z pozostawioną żarówką wpisze się w stylistykę modnych loftów i aranżacji industrialnych.

Aby oświetlenie przetrwało długi czas

Przyjemność urządzania wnętrza dzięki oświetleniu, jakim są lampy stołowe ceramiczne, mamy za sobą. Przyjrzyjmy się aspektom praktycznym, czyli temu, w jaki sposób zadbać o oświetlenie, by służyło długi czas. W końcu wydatek związany z częstą zmianą oświetlenia nie jest naszym marzeniem.

Lampy stołowe ceramiczne najlepiej czyścić lekko zwilżoną ściereczką. Delikatnie, aby nie stłuc kruchej i subtelnej podstawy. Trzeba również zadbać o to, by żarówka nie nosiła grubej warstwy kurzu. Zabrudzona i zakurzona będzie przepuszczała mniej światła, a nie o to nam przecież chodzi. Jeśli zwieńczeniem jest materiałowy abażur, do jego utrzymania w czystości wystarczy wytarcie z kurzu suchą ściereczką, bo materiał może łatwo nasiąknąć wilgocią. Szklane klosze, które nadają się do zdjęcia, warto umyć dokładnie tak samo, jak naczynia.

Właściwie dobierając lampy stołowe ceramiczne, zwracając uwagę na ich zalety i odpowiednio je pielęgnując, przez długi czas będą urozmaicać nasze aranżacje.

Ocena

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

CommentLuv badge