Mieszkanie do remontu? Żaden problem!

Remonty potrafią przyprawić o gęsią skórkę. Głównym problemem staje się nie ilość rzeczy do zrealizowania, ale budżet, w którym trudno się zmieścić. Rzadko kiedy wszystko idzie po naszej myśli. Nieplanowane wydatki zdarzają się praktycznie za każdym razem. Tego nie unikniemy, ale możemy przygotować się w taki sposób, by zminimalizować liczbę nieprzyjemnych niespodzianek. Zaczynajmy!

Co wyburzyć, a co zostawić?

Mamy przed sobą „gołe” mieszkanie. Puste przestrzenie i milion marzeń o tym, jak powinien wyglądać każdy pokój, łazienka, kuchnia, garderoba, suszarnia. Po prostu każdy skrawek powierzchni, jaką dysponujemy. To dogodna opcja, ponieważ można od początku postawić na indywidualnie dopasowane rozwiązania. Od czego zacząć?

Sporo kosztów pochłania zmiana kształtu wnętrza lub pomniejszanie/powiększanie poszczególnych pomieszczeń. Zastanówmy się zatem, które ścianki chcemy wyburzyć, co trzeba zamurować. Który pokój powinien być większy, by zaoferował pożądaną przestronność i wszystko pomieścił, a gdzie chcemy postawić dodatkową ścianę, by uzyskać podział na strefy. Poznajmy dokładny metraż, przed i po. Ile powierzchni oferuje dane pomieszczenia teraz, a ile będzie jej po modyfikacjach. Od tego zależy, czy we wnętrzu zmieszczą się wszystkie elementy wyposażenia, będzie jasno, komfortowo i… pięknie!

Takie modyfikacje nierzadko wymagają pracy nad instalacjami, przesuwania rur, liczników, znajdywania dla nich nowego miejsca. Musimy upewnić się, że to możliwe, uzyskać niezbędną zgodę i oszacować, czy takie działania będą opłacalne, nie tylko pod względem budżetu.

Oświetlenie i elektryka

W drugiej kolejności trzeba zastanowić się nad oświetleniem. Po pierwsze to często gęsto konieczność całkowitej wymiany instalacji elektrycznej, jeśli ma udźwignąć dużą liczbę punktów świetlnych. Nie bez znaczenia pozostaje rodzaj stosowanego oświetlenia, umiejscowienie, sposób użytkowania, opatrzenie dodatkowymi funkcjonalności.

Mając ten etap za sobą, przed nami jawi się sklep z oświetleniem. To w nim wybierzemy wymarzone lampy różnego rodzaju, dopasujemy żarówki. Musimy uwzględnić finalną aranżację każdego pomieszczenia, jego funkcjonalność i efekt, jaki chcemy uzyskać. Ale, uwaga! Nie kupujmy od razu lamp, które sobie upatrzyliśmy. Na początek postawmy na proste i tanie, a także funkcjonalne oświetlenie tymczasowe, na przykład lampy papierowe. Być może w trakcie remontu zmienimy koncepcję aranżacji. Znajdziemy miejsce dla dodatkowych punktów świetlnych albo stwierdzimy, że z niektórych trzeba będzie zrezygnować. Zmiana tymczasowego oświetlenia nie będzie bardzo kosztowna i trudna, a nabytek w postaci drogich i fantazyjnych lamp, może okazać się stratą.

Meble na zamówienie czy gotowe?

Kolejny kosztowny element, który podlega nie tyle pod sam remont, co etap urządzania, to wyposażenie w postaci mebli. Sklepów stacjonarnych i internetowych z meblami nie brakuje. Można kupić gotowe meble lub te w częściach, które nadają się do samodzielnego złożenia. Innym sposobem na wyposażenie jest wykonanie mebli na zamówienie. Która opcja będzie lepsza? To zależy!

Pośród dużych przestrzeni można pozwolić sobie na znacznie więcej. Wybór mebli, które wymiarami, kształtami, materiałami, z jakich są wykonane, będą dopasowane do wnętrza, to praktycznie kwestia gustu i pieniędzy. Jednak w małych mieszkaniach robi się znacznie trudniej. Chcąc wykorzystać każdy skrawek przestrzeni i zachować ergonomię, funkcjonalność oraz estetykę, warto rozważyć wykonanie mebli na zamówienie.

Plusem indywidualnych realizacji jest możliwość uzyskania efektów precyzyjnie odpowiadających naszym oczekiwaniom. Minusy? Wyższa cena, ale i materiały wysokiej jakości, a co za tym idzie, także unikalna estetyka.

Złoty środek

Przygotowując się do remontu, weźmy trzy powyższe aspekty pod uwagę. To najbardziej kosztowne etapy, czasochłonne i stwarzające największe ryzyko, że budżet się posypie. Jeśli jednak dokładnie się im przyjrzyjmy, rozważymy wszystkie za i przeciw, nie czeka nas finansowa katastrofa.

Ocena
Posted in Dom.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

CommentLuv badge