Moc ukryta w aloesie. Sprawdź, gdzie jej szukać

O tym, że aloes ma właściwości prozdrowotne, wiedziano już o dawna. O tym, że stosując go, można zachować zdrowie, dobrą kondycję i urodę – również. A czego możemy dowiedzieć się dzisiaj?

Choć aloes to roślina o bardzo cennych dla człowieka właściwościach, na jakiś czas została przez nas zapomniana. Obecnie jednak coraz chętniej korzystamy z darów natury, a aloesowe produkty wracają do łask. Popularnością cieszą się wszelkie stworzone na bazie tej rośliny maści, kremy, żele oraz produkty przeznaczone do spożycia. Czy wszystkie działają równie dobrze?

Czy aloes naprawdę działa?

Stosując produkty aloesowe, można polegać na wiedzy i doświadczeniu minionych pokoleń. W końcu już w starożytności wykorzystywano aloes do leczenia różnych dolegliwości, dowodząc przy tym jego skuteczności. Wiele osób podchodzi jednak sceptycznie do wiedzy, która nie została poparta naukowo. Ta grupa może sięgnąć do wyników badań prowadzonych nad aloesem obecnie. Takich badań, jak się okazuje, jest całkiem sporo.

W roku 1987 opublikowane zostały wyniki badań przeprowadzonych w Laboratoriach Carringtona w USA. Dowiedziono w nich, że acemannon, jeden ze składników aloesu zwyczajnego Aloe vera podnosi odporność organizmu i wykazuje właściwości antywirusowe. Z kolei japońscy badacze wskazali w 1989 roku na występowanie w aloesie trzech antyrakowych składników. Ich obecność pomaga zwalczać białaczkę, mięsaki oraz raka płuc.

Aloes zwyczajny wpływa korzystnie nie tylko na zdrowie, ale również na urodę. Tego dowodzą badania przeprowadzone w Departamencie Dermatologii Szpitala Boramae Seoul National University. Wzięło w nim udział kilkadziesiąt kobiet, którym przez 90 dni podawano miąższ Aloe vera. Po zakończeniu badań stwierdzono znaczną poprawę kondycji skóry oraz spłycenie zmarszczek.

Wyłącznie produkty dobrej jakości

Jednak nie wszystkie dostępne na rynku produkty działają równie dobrze. Niektóre, choć zawierają w swojej nazwie przymiotnik “aloesowy”, w rzeczywistości w składzie z aloesu mają bardzo niewiele. Jak znaleźć te właściwe?

W 1991 roku została utworzona Międzynarodowa Rada Naukowa ds. aloesu (International Aloe Science Council – w skrócie IASC), która zrzesza plantatorów, dystrybutorów, wytwórców i naukowców. Jej celem jest inicjowanie dalszych badań nad właściwościami i działaniem aloesu. IASC przyznaje też międzynarodowe certyfikaty potwierdzające wysoką jakość oraz czystość produktów aloesowych. Uzyskanie takiego certyfikatu nie jest proste, o czym świadczy choćby to, że poprzedzone jest szeregiem badań. Co więcej, certyfikat przyznaje się tylko na rok, a po tym czasie w celu jego utrzymania konieczne jest powtórzenie badań.

Produktem, który jako pierwszy na świecie uzyskał taki certyfikat, był miąższ Aloe vera wytwarzany przez Forever Living Products. Więcej można przeczytać o nim na stronie Aloe Vera Forever Living Polska. O tym, że jest to produkt dobrej jakości, świadczy fakt, że wytwórcom przez wiele kolejnych lat udaje się utrzymać dla niego certyfikat.

Decydując się na stosowanie produktów aloesowych, warto zwrócić uwagę także na to, że w niektórych przypadkach mogą być one niezalecane. Choć aloes bez wątpienia ma właściwości prozdrowotne i korzystnie wpływa na ludzi organizm, są osoby, które przed jego spożyciem powinny skonsultować się z lekarzem. Takie środki ostrożności powinny podjąć przede wszystkim kobiety w ciąży oraz matki karmiące piersią. Z konsultacji lekarskiej powinny również skorzystać osoby cierpiące z powodu chorób wątroby, jelit lub woreczka żółciowego.

Ocena

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

CommentLuv badge