Objawy ząbkowania u dziecka – jak je rozpoznać?

W życiu rodzica są momenty pełne radości oraz dumy, ale i takie, które wypełnia nam smutek i troska o dziecko. Kiedy pojawią się pierwsze objawy ząbkowania u dziecka, nie każdy od razu potrafi je rozpoznać. Rodzicom często towarzyszy niepokój o zdrowie maluszka, co jest całkowicie zrozumiałe. Dlatego warto znać symptomy, jakie zwiastują wyrzynanie się ząbków i umieć sobie radzić ze związanymi z nim dolegliwościami.

Objawy ząbkowania u dziecka mogą być różne. Nie zawsze przebiegają identycznie. Oprócz tych, które występują u większości dzieci, mogą się też zdarzyć objawy nietypowe. Zdarza się też, że niektóre dzieci przechodzą ząbkowanie bez większych problemów. Jednak w większości przypadków dzieci w okresie ząbkowania stają się marudne i płaczliwe.

Kiedy u niemowląt wyrastają pierwsze zęby?

Wyrastanie ząbków u dziecka to bardzo indywidualna sprawa. U niektórych maluszków pierwsze zęby zaczynają się wyrzynać już około 4 miesiąca, u innych rodzicom przyjdzie na to poczekać do czasu, aż dziecko skończy 12 miesięcy. Nie ma tu reguły. Oczekiwanie na pierwszy ząbek może zniecierpliwić, zwłaszcza jeśli wiele osób z najbliższego otoczenia daje nam wyraźnie do zrozumienia, że już na to pora. Tymczasem natura, a właściwie genetyka rządzi się swoimi prawami.

Objawy ząbkowania u dziecka mogą pojawić się na długo, zanim wyrośnie pierwszy ząbek. Tym bardziej należy uzbroić się w cierpliwość. Stres i nerwowe wyczekiwanie zdecydowanie nie są dobrymi doradcami. Lepiej skoncentrować się na tym, by pomóc dziecku w jego dolegliwościach. Bo ząbkowanie – co może potwierdzić wielu rodziców – to okres trudny zarówno dla dziecka, jak i dla jego opiekunów.

Jakie mogą być objawy ząbkowania u dziecka?

Dowodem na to, że ząbkowanie u dziecka już się rozpoczęło, mogą być podrażnione i rozpulchnione dziąsła. Związany z tym ból często jest przyczyną płaczu dziecka. Zdarza się, że maluszek ma problemy z zasypianiem i odmawia jedzenia. Z pewnością zauważymy też, że częściej wkłada do buzi rączki i bryzie różne przedmioty, które znajdują się w jego zasięgu.

Wzmożone ślinienie u dzieci, które często łączone jest z ząbkowaniem, w rzeczywistości może wynikać z czego innego. Zazwyczaj jest to efekt uaktywnienia się gruczołów ślinowych, co ma związek z układem trawiennym, który musi przystosować się do nowych pokarmów. Nie mniej jednak ząbkowanie również może powodować obfite wydzielanie śliny, której nadmiar dzieci nie potrafią jeszcze połykać. Stąd ślina spływa im po buzi, czego efektem stale wilgotne śliniaczki i dziecięce ubranka.

Inne objawy ząbkowania u dziecka, z którymi może się spotkać wielu rodziców, to podwyższona temperatura ciała oraz biegunka. Jeśli występuje wysoka gorączka, a biegunka jest uporczywa, lub dodatkowo towarzyszą jej wymioty, warto skontaktować się z pediatrą. Może się bowiem zdarzyć, że to, co początkowo braliśmy za objawy ząbkowania u dziecka, jest poważniejszą infekcją.

Jak pomóc dziecku w okresie ząbkowania?

W czasie wyrzynania się ząbków dziecko potrzebuje bliskości i cierpliwości rodzica. Na płacz, marudzenie, nocne pobudki nie można reagować złością, czy rozdrażnieniem. Choć może się to wydawać trudne, należy wykazać się spokojem i pomóc dziecku, jak tylko potrafimy najlepiej. Objawy ząbkowania u dziecka mogą być łagodzone na kilka sposobów. Jednym z nich są gryzaczki dla niemowląt. Niektóre z nich przed podaniem maleństwu można schłodzić w lodówce. Można również stosować specjalne nakładki na palec. Rodzice masują nimi swędzące i obolałe dziąsła. Należy jednak zaznaczyć, że nie wszystkim dzieciom to odpowiada. Dlatego, jeśli maluszek wyraźnie daje do zrozumienia, że tego nie chce, nie można stosować nakładek na siłę. Można też stosować różne preparaty przeznaczone dla niemowląt. Smarowanie nimi dziąseł może uśmierzyć nieco ból.

Objawy ząbkowania u dziecka mogą być różne i nie zawsze są łatwe do rozpoznania. Dlatego, jeśli jest coś, co jako rodzica Cię niepokoi, powinieneś skonsultować to z lekarzem.

Ocena

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

CommentLuv badge