Rodzeństwo w samochodzie, czyli jak podołać długim i męczącym wyjazdom z dziećmi

Podróżowanie z dzieckiem na dłuższych trasach bywa męczące zarówno dla dziecka, jak i dla rodziców. Jeśli natomiast podróżujemy z dwójką maluchów, to jest to już nie lada wyzwanie. Rodzeństwo w samochodzie nie zawsze jest grzeczne. Mogą pojawiać się kłótnie, innym razem skazani będziemy na głośne, utrudniające jazdę zabawy. Jak przetrwać taką podróż i czym zająć dzieciaki w aucie, by choć przez chwilę było cicho i spokojnie? Jak organizować podróż, by nie odczuły zmęczenia? Oto kilka sprawdzonych pomysłów. Podróżowanie z rodzeństwem będzie łatwiejsze do zniesienia, jeśli zaplanujesz odpowiednio podróż. Warto zawczasu wiedzieć, gdzie są najlepsze miejsca na postój i którą drogą jechać, by nie utknąć w korkach. Kolejna kwestia to zorganizowanie czasu dzieciom w taki sposób, by maluszki nie miały ochoty na dokazywanie, ale cierpliwie znosiły kolejne kilometry.

Gdy rodzeństwo w samochodzie śpi

Najlepiej podróżuje się wtedy, kiedy dzieci mają porę na drzemkę. Kołysane przez poruszające się auto zasypiają zazwyczaj szybciej niż zwykle, a śpiąc, nie odczuwają niedogodności podróży. Z takich chwil cieszą się też rodzice, którzy w błogiej ciszy znajdują chwilę wytchnienia.

Przerwy w podróży

Jadąc z małymi dziećmi, nie sposób nie robić częstych przystanków. Przerwy w podróży wskazane są też dla rodziców. To czas, kiedy można rozprostować nogi, przygotować szybki posiłek lub po prostu podziwiać widoki. Dla dzieci są o tyle ważne, że pozwalają odpocząć od nie zawsze wygodnych fotelików i urozmaicają podróż.

Postój na posiłek

Małe dzieci jedzą zdecydowanie częściej niż dorośli, zatem  częstsze muszą być też przewidziane na posiłki postoje. Jeśli wcześniej zaplanujesz trasę w taki sposób, by móc zatrzymać się na poboczu lub przydrożnym parkingu, nie zaskoczy cię podczas jazdy płaczący wniebogłosy, głodny maluch.

Pamiętaj też, by ze względów bezpieczeństwa, nie karmić dzieci podczas jazdy, a jedynie w trakcie postojów. W przeciwnym razie maluszek może być narażony na zadławienie, wystarczy, że samochód podskoczy na niewielkiej nierówności.

Organizacja czasu, czym zająć rodzeństwo w samochodzie

Podczas długiej jazdy, choćby najbardziej cierpliwe i spokojne dziecko, w końcu zaczyna narzekać na nudę. Choć rodzeństwo w samochodzie potrafi nieraz nieźle narozrabiać, to zdarzają się też takie miłe chwile, gdy wspólnie grzecznie się bawią. Nie oszukujmy się, tych momentów jest jednak jak na lekarstwo. Warto więc zawczasu pomyśleć o sposobach na rozładowanie napięcia i zorganizowanie dzieciom czasu, by nie uległy nudzie.

Doskonałym sposobem może być słuchanie bajek na płycie. I tu podkreślam – słuchanie, nie oglądanie. W dzisiejszych czasach moim zdaniem dzieci i tak już za czasu spęczają przed ekranem i monitorem, aby jeszcze raczyć je tym w samochodzie. Zdecydowanie lepiej zainteresować je tym, co dzieje się za oknem. Maluszka zabawisz też małymi pluszakami albo książeczkami, które warto zabrać w podróż. Starszemu dziecku wystarczy zaledwie jedna przytulanka, którą będzie mogło trzymać w czasie snu.

Sprawdzone pomysły na zabawę

Wymyślanie zabaw, które zainteresują rodzeństwo w samochodzie, przeraża tylko na początku. Z czasem okazuje się, że dzięki inwencji rodziców, jest ich naprawdę wiele.

Oto te, które świetnie sprawdzają się w naszym przypadku:

  • rodzeństwo w samochodzie może pograć w łapki,
  • gra w państwa – miasta to zabawa dla całej rodziny, nie musicie zapisywać wyników, przecież wszyscy gracie w jednej drużynie,
  • wspólne wymyślanie bajki, po kolei każdy (oczywiście włącznie z rodzicami) wymyśla po jednym zdaniu bajki, dzięki czemu powstaje niezwykła i często bardzo zabawna opowieść,
  • uczestnik zabawy wymyśla wyraz zaczynający się na literę, którą kończył się wyraz wymyślony przez poprzednią osobę,
  • wyszukiwanie określonych elementów krajobrazu, wygrywa ten, który znajdzie ich najwięcej, może to być dom z czerwonym dachem, płot lub jeszcze co innego,
  • kto pierwszy ten lepszy – w trasie mijamy dużo samochodów, dlaczego nie wykorzystać tego, by zająć rodzeństwo w samochodzie? Zabawa polega na tym, by jak najszybciej zobaczyć określoną przez uczestników zabawy markę samochodu. Wygrywa ten, kto zrobi to pierwszy.

To zaledwie kilka pomysłów na zorganizowanie czasu w podróży. Wierzę, że sami wymyślicie ich znacznie więcej. Dzięki temu podróż minie szybciej i milej, a rodzeństwo w samochodzie nie będzie narzekać na nudę.

Ocena

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

CommentLuv badge