Uzdrawiająca moc ziół – sprawdź, jak możesz ją wykorzystać?

Rosnące w naturze zioła kryją w sobie wiele zdrowotnych właściwości. Warto znać ich działanie i wiedzieć jak je stosować. Dzięki nim nie tylko możemy zachować zdrowie i dobre samopoczucie, ale także przedłużyć swoje życie.

Rośliny lecznicze mają wiele różnych zastosowań. Koją nerwy, pomagają radzić sobie ze stresem, łagodzą stany zapalne. Ich dobroczynne działanie, choć na pewien czas zostało zapomniane przez zafascynowane postępem medycyny konwencjonalnej społeczeństwo, dziś na nowo cieszy się coraz większym zainteresowaniem.

Rumianek

Rumianek pospolity (Matricaria recutita) należy do roślin z rodziny astrowatych i jest jedną z najbardziej popularnych roślin leczniczych. Można go znaleźć rosnącego na nieużytkach i polach. Często uprawiany jest też na plantacjach. W zielarstwie wykorzystuje się wysuszone koszyczki rośliny.

Stosowany jest w stanach zapalnych przewodu pokarmowego, zgadze, wzdęciach i chorobie wrzodowej. Dużą skuteczność ma również w zwalczaniu odleżyn, świądu oraz rumienia. Dzięki właściwościom antybakteryjnym wykorzystywany jest również w leczeniu zapalenia dolnych dróg moczowych.

Mniszek lekarski

Mniszek lekarski (Taraxacum officinale), znany też jako mniszek pospolity oraz mlecz to pospolita roślina łąkowa. Znajdziemy ją na trawnikach, w ogrodach oraz na pastwiskach. Z uwagi na to, że niezwykle łatwo się rozsiewa, często postrzegana jest jako trudny do wytępienia chwast.

W ziołolecznictwie zastosowanie znalazły zarówno kwiaty, jak i liście i korzeń rośliny. Mniszek lekarski stosowany jest między innymi w chorobach wątroby oraz problemach z trawieniem. Czasem zalecany jest po zabiegach przeprowadzanych w związku z chorobami dróg żółciowych oraz kamicą żółciową. Syrop z mniszka warto stosować w przeziębieniach oraz nieżytach górnych dróg oddechowych. Zewnętrznie może być użytkowany w formie okładów na kurzajki, kłykciny i brodawki.

Mniszek lekarski wzmacnia układ odpornościowy organizmu. Dzięki licznym witaminom i solom mineralnym zalecany jest również przy anemii. Diabetycy powinni pamiętać, że może obniżać poziom cukru we krwi.

Dziurawiec

Dziurawiec zwyczajny (Hypericum perforatum), określany też mianem ziela świętojańskiego, jest rośliną, która porasta skraje lasów, łąki, pola oraz nasłonecznione zbocza. Jego zastosowanie jest wielokierunkowe, co zawdzięcza licznie występującym substancjom o leczniczym działaniu. Dziurawiec zawiera między innymi olejki eteryczne, witaminę A i C, sole mineralne, cholinę, pektyny, hyperycynę, rutynę i wiele innych.

Zastosowanie znajduje  między innymi  w leczeniu kamicy i dnie moczanowej, a także przy zmniejszonym wydalaniu moczu (ma działanie moczopędne). Dziurawiec ma też działanie uspokajające i antydepresyjne. Może być stosowany w stanach niepokoju, lękach oraz zaburzeniach równowagi nerwowej. Niekiedy zalecany jest także u dzieci z lękami nocnymi.

Dziurawiec pomaga przy dolegliwościach ze strony przewodu pokarmowego, zwłaszcza stanach zapalnych błony śluzowej. Ponadto, stosowany zewnętrznie, leczy oparzenia, odmrożenia i trudno gojące się rany.

Ziołolecznictwo

Ziołolecznictwo stosowane było od wieków. Choć wraz z postępem medycyny zostało nieco zapomniane, powoli znów zaczyna wracać do łask. Osoby, które nie mają wystarczającej wiedzy na temat ziół, powinny zachować szczególną ostrożność przy zbiorach. Istnieje też możliwość uczestniczenia w specjalnych warsztatach i szkoleniach dotyczących tej tematyki, a nawet podjęcie studiów na kierunku zielarstwo. Zainteresowane osoby z łatwością mogą poszerzać wiedzę na temat ziół i ich zastosowania.

Ocena

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

CommentLuv badge