Wyprawka dla noworodka – podpowiadamy, jak ją przygotować

Narodziny dziecka zawsze są dużym wydarzeniem. Rodzice przygotowują się na nie z radością, a niekiedy z pewną nutką niepewności oraz obawy. – Jak poradzimy sobie w nowej roli? Czy na pewno dobrze zaopiekujemy się dzieckiem? Co powinna zawierać wyprawka dla noworodka? – Te i wiele innych pytań zazwyczaj pojawiają się wtedy, kiedy rodzicami zostajemy po raz pierwszy. Przy kolejnym razie już sami potrafimy sobie odpowiedzieć na wszystkie postawione pytania.

Jednak kiedy witamy na świecie nasze pierworodne dziecko, przygotowujemy się do niego skrupulatnie, by o nim nie zapomnieć.

Co powinno znaleźć się w domu?

Wraz z narodzinami dziecka z całą pewnością zmieni się wystrój mieszkania. Rodzice będą musieli zadbać o to, by pojawiło się w nim łóżeczko. Warto zwrócić uwagę na to, by miało trzystopniową regulację wysokości, dzięki czemu materac zostanie zamocowany na niższym poziomie, gdy dziecko zacznie siadać, a na najniższym, gdy będzie umiało stać. Takie rozwiązanie pomaga zapewnić maleństwu bezpieczeństwo i dopasować łóżeczko do etapu rozwoju, na jakim aktualnie znajduje się maluszek.

Zamiast klasycznego modelu łóżeczka rodzice mogą wybrać kołyskę. O jej zaletach nie trzeba chyba nikogo przekonywać. To idealne rozwiązanie w pierwszych miesiącach życia dziecka, kiedy maluszek potrzebuje naszej bliskości, a delikatnie kołysany zapada w spokojny, błogi sen. Wybierając kołyskę, warto zwrócić uwagę na to, by jeden z jej boków był odpinany. Dzięki temu dziecięcy mebel można przysunąć do łóżka rodziców. Takie modele oferuje sklep dziecięcy, w którym znajdziemy również wiele innych akcesoriów dla najmłodszych. Wśród nich należy wymienić przewijak dla dziecka, wanienkę, głęboki wózek. Bardzo przydatny jest też leżaczek dla niemowląt. Można ustawić go w dowolnym miejscu mieszkania i opiekować się dzieckiem, wykonując jednocześnie obowiązki domowe.

Co jeszcze powinna zawierać wyprawka?

Poza mebelkami należy maluszka zaopatrzyć także w inne akcesoria. Przede wszystkim powinniśmy kupić dla niego ubranka, a wśród nich pajacyki, śpioszki, kaftaniki i body. Dla noworodka zazwyczaj wystarczy rozmiar 56. Nie warto kupować ich zbyt wiele, bo dziecko bardzo szybko  z nich wyrośnie. Dla większych noworodków może być potrzebny rozmiar 62.

Konieczne należy kupić też becik. Prawdopodobnie będzie to jedna z rzeczy, które zabierzecie ze sobą do szpitala. Becik, czyli inaczej rożek w początkowym okresie życia dziecka będzie zastępował pościel. Owinięte nim dziecko zdecydowanie łatwiej zaśnie. Kiedy maluszek nieco podrośnie, zamiast becika będzie można używać dziecięcej pościeli. Można ją kupić w komplecie razem z ochraniaczami, które mają zabezpieczyć dziecko przed uderzeniem się o szczebelki łóżeczka.

Ubranka dla noworodka, pościel, rożek oraz dziecięcy ręczniki należy dokładnie wyprać w delikatnym detergencie przeznaczonym dla najmłodszych. Najlepiej sprawdzają się do tego celu płatki mydlane.  Pamiętajmy, że dwukrotnie płuczemy, ponieważ skóra noworodka jest niezwykle delikatna.

Wyprawka powinna zawierać też kosmetyki dla niemowląt. Idealne do pielęgnacji skóry maluszka mydło lub płyn do kąpieli, oliwkę oraz krem dla niemowląt. Konieczna będzie też maść na odparzenia, a także jednorazowe pieluszki oraz nawilżane chusteczki. Z kolei pieluszki tetrowe przydadzą się wtedy, gdy dziecku uleje się po jedzeniu. Będą też idealne do okrywania dziecka w upalne dni. W chłodniejsze można je przykryć kocykiem.

Wyprawka dla noworodka może się różnić w zależności od potrzeb rodziców oraz ich dziecka. Jednak wymienione powyżej akcesoria to niezbędne minimum. Dlatego wymienione tu przedmioty powinny się znaleźć w każdym domu, w którym pojawi się dziecko.

Ocena

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

CommentLuv badge