Zabawki rozwijające dla dzieci

Półki sklepowe pełne zabawek dla dzieci nie zawsze sprzyjają podejmowaniu właściwych decyzji zakupowych. Zabawki rozwijające dla dzieci są tym, czego każdy z nas najbardziej pragnie dla swojego dziecka. W wyborze często sugerujemy się tym, co widzieliśmy w reklamie, znaną marką lub po prostu chęcią podarowania dziecku zabawki, która wyda się nam wyjątkowa, tylko dlatego, że sami nie mogliśmy mieć takiej, kiedy byliśmy jeszcze dziećmi. Czy jednak zabawki te rzeczywiście wnoszą coś nowego w rozwój naszych dzieci?

Wiele z tych zabawek tak naprawdę nawet nie jest dostosowanych do wieku dziecka, nie mówiąc już o tym, że nie wnoszą kompletnie nic do ich rozwoju. Moda na zabawki, które mówią, chodzą, płaczą i mogą być przez dzieci używane tylko w jeden ograniczony sposób, na szczęście zaczyna już mijać. Powoli zaczyna docierać do rodziców, że najlepsze zabawki to te, które mogą być przez nasze pociechy używane na wiele różnych sposobów. Nie ważne zatem jest to, co robi zabawka, ale raczej to, co może zrobić z nią dziecko.

Zabawki dostosowane do wieku

Niezależnie od tego, zakup jakiej zabawki planujesz, zawsze powinna być dostosowana do wieku dziecka. Co istotne, zabawki rozwijające możesz kupić dla każdej grupy wiekowej dzieci. Dla niemowląt mogą to być, zawieszone nad łóżeczkiem, dostosowane do ich wieku zabawki, które stymulują rozwój niemowlęcia. Choć prawda jest taka, że niemowlętom największą frajdę i tak sprawiają zabawy własnymi rączkami i nóżkami.
U starszych dzieci, których zabawy są już bardziej złożone, pojawia się potrzeba używania innych zabawek. Zależnie od wieku mogą to być proste lub bardziej skomplikowane układanki, zabawki do sortowania klocków różniących się między sobą kształtem, czy książeczki dla maluszków.
Dostosowując zabawki do wieku dziecka, pamiętaj, że za każdym razem, zamiast piszczących i grających, gdzie rola dziecka ma się ograniczać do wciśnięcia guziczka i odsłuchania melodyjki, warto wybierać te, przy których może zadziałać inwencja dziecka i które mogą być używane na wiele różnych sposobów.

Zabawki rozwijające, czyli jakie?

Pojęcie „zabawki rozwijające” można rozumieć jako te, które określane są przez producentów mianem edukacyjne. Jednak czy tak jest w rzeczywistości? Jak wskazują wyniki badań, określenie zabawka edukacyjna może być jedynie chwytem marketingowym. Szwedzcy naukowcy donoszą o braku dowodów na to, że istnieje coś takiego, jak zabawka edukacyjna. Rolą zabawek jest nie tyle edukacja, ile pomoc w wyćwiczeniu pewnych umiejętności u dzieci. Zabawki rozwijające zatem, to nie koniecznie te, które opatrzone są etykietą „edukacyjna”. Mogą być nimi zwykłe drewniane klocki, z których można budować przeróżne budowle, przybory plastyczne, takie jak kredki, plastelina, klej i bibuła, czy zwykła zabawa w piaskownicy, albo budowanie rakiety, namiotu, czy co tam jeszcze podpowie dziecięca wyobraźnia z krzeseł i koca.

Zabawki rozwijające równie dobrze możesz wykonać z dzieckiem sama w domu. Może to być odlewanie ciekawych form z wosku, robienie mydełek, czy pomponów. Wszystko zależy o waszej wyobraźni.

Ocena

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

CommentLuv badge