Zajęcia z dziećmi – o tym musisz pamiętać

Wybór zajęć pozalekcyjnych dla dzieci jest dzisiaj ogromny. Nawet maluszki w wieku przedszkolnym uczęszczają na angielski, basen i karate. Jednak czy zajęcia z dziećmi powinny zajmować im większą część wolnego czasu? Jak znaleźć równowagę pomiędzy naciskiem na rozwój pociechy a pozostawieniem mu czasu na zabawę, pomaganie w domu, a nawet nudę?

Wielu rodziców kładzie duży nacisk na edukację dziecka. Zapisują pociechę na zajęcia pozalekcyjne, które mają wspomagać ją w rozwoju intelektualnym i fizycznym. Pojawia się kółko plastyczne, basen, nauka gry na instrumencie. Nie ma w tym podejściu nic złego, jednak pod jednym warunkiem – we wszystkim należy zachować umiar.

Zajęcia z dziećmi – ogromny wybór

Dziś dostęp do zajęć pozalekcyjnych jest znacznie lepszy niż jeszcze 20 – 30 lat temu. Rodzice i ich pociechy zasypywani są ofertami zajęć sportowych i ogólnorozwojowych. Pojawia się możliwość rozpoczęcia nauki pływania, jazdy konnej, sztuk walki, a także uczęszczania na kółko baletowe, plastyczne  i wiele, wiele innych.

Które zajęcia z dziećmi będą dla naszej pociechy najlepsze? Rodzice nie potrafiąc zdecydować, często wybierają zbyt wiele opcji. Przeciążanie dziecka nadmiarem zajęć pozalekcyjnych nie jest jednak dobre. Nie tylko sprawia, że dziecko jest przemęczone, ale również, że przestaje się tymi zajęciami cieszyć.

Radość i przyjemność

Wybierając dla naszej pociechy pozalekcyjne zajęcia z dziećmi, zwracajmy uwagę przede wszystkim na to, co ją interesuje. Choć u tak małych dzieci trudno czasem określić, co je pociąga, można niekiedy dostrzec zainteresowanie w określonym kierunku.

Rodzice często popełniają błąd, zmuszając swoje pociechy do uczęszczania na zajęcia, na które sami w przeszłości chcieli chodzić. Tymczasem dziecko może mieść zupełnie odmienne zainteresowania i potrzeby.

Obserwujmy więc, co sprawia radość naszym pociechom. Zajęcia pozalekcyjne powinny być dla nich przede wszystkim przyjemnością.

Czas na nudę

Choć czasem ma się wrażenie, że niektórzy rodzice najchętniej zapisaliby swoje pociechy na wszystkie możliwe zajęcia z dziećmi, warto zastanowić się, czy na pewno jest to dobre rozwiązanie.

Dziecko, które biega z jednych zajęć na drugie, nie ma czasu na zabawę, spacer na świeżym powietrzu, przebywanie z rodziną, pomaganie w domu, czy nawet nudę.

Warto pamiętać, że takie aktywności, jak zabawa, też są ważne. Poprzez kontakt z rówieśnikami na podwórku, dziecko uczy się nawiązywać nowe relacje, wypracowywać kompromis, zawiązuje pierwsze przyjaźnie.

Spędzając czas w domu z rodzicami, pogłębia wiążącą je z nimi więź i przejmuje na siebie część obowiązków domowych, co również jest bardzo ważne. Uczy się szacunku do rodzica i odpowiedzialności.

Nawet sama nuda może wpływać na nasze pociechy stymulująco. Nie od dziś przecież wiadomo, że najciekawsze dziecięce zabawy brały się właśnie z nudy. Wtedy inwencja dzieci jest chyba największa.

Jak zorganizować czas dziecku?

Warto dać dziecku trochę wolnego czasu. Organizacja jego czasu wolnego i ścisłe wypełnienie go grafikiem zajęć pozalekcyjnych spowoduje, że pociecha nie będzie nawet miała czasu na odrobienie zadań domowych.

Na pozalekcyjne zajęcia z dziećmi pociecha nie powinna chodzić częściej niż 2 – 3 razy w tygodniu. Dla niektórych dzieci nawet to może być już za dużo. Dostosujmy wiec ilość zajęć do indywidualnych potrzeb dzieci.

Ocena

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

CommentLuv badge