Zarządzanie budżetem domowym – garść użytecznej wiedzy

Wiele osób narzeka na brak gotówki. Jednak problemy finansowe niejednokrotnie nie biorą się z niskich dochodów, lecz braku kontroli nad wydatkami. Zarządzanie budżetem domowym powinno pomóc utrzymać w ryzach nasze finanse i umożliwić systematyczne oszczędzanie. 

Zapewne wielu z Was zdążyło zauważyć, że problemem niektórych osób jest to, że im więcej zarabiają, tym więcej wydają. W efekcie niezależnie, czy miesięczne dochody są na poziomie 2.000 zł, czy 10.000 zł domowy budżet i tak świeci pustkami. A gdyby tak wprowadzić do codziennych obowiązków zarządzanie budżetem domowym?

Jak kontrolować wydatki?

Choć wprowadzenie nawyku kontroli, na co wydajemy pieniądze, na początku wydaje się dość trudne, z czasem można się do tego przyzwyczaić. Sprawdzanie i zbieranie paragonów może być nieco żmudne, jednak zabieg taki przydaje się do oszacowania, ile comiesięcznie wydajemy na żywność, przyjemności, przejazdy itd.

Skrupulatną kontrolę wydatków warto prowadzić przynajmniej przez dwa kolejne miesiące. Na jej podstawie będzie można przyjąć właściwe i realne założenia do budżetu.

Dzięki zgromadzonym paragonom dostrzeżemy też, na czym moglibyśmy zaoszczędzić. Być może sklep, w którym zwykle kupujemy, jest bliżej domu, ale oferuje produkty spożywcze w wyższych cenach niż ten bardziej oddalony? A może nie mieliśmy świadomości, że tak dużo w miesiącu wydajemy na drobne przyjemności (jedzenie poza domem, wieczorne wyjścia, kino itd.).

Zarządzanie budżetem domowym w praktyce

Skuteczne zarządzanie nie może mieć miejsca bez planowania. Warto więc zasiąść z kartką i ołówkiem w ręku i skrupulatnie wynotować wszystkie wydatki, jakie ponosimy w skali:

  • miesiąca – czynsz, bilety mpk, paliwo, życie (jedzenie, chemia, drobne wydatki do domu) itd.;
  • roku – ubezpieczenie samochodu itp.;
  • kilku lat – ubezpieczenie nieruchomości (zwykle opłacane na okres 3 lat).

Zanim rozpoczniemy zarządzanie budżetem domowym, powinniśmy podzielić wydatki w taki sposób, który to zarządzanie ułatwi. Do tego celu stworzonych zostało wiele aplikacji, programów i organizerów. Całkiem sporo można ich znaleźć w sieci. Warto wiedzieć też, że wiele z nich jest udostępniane bezpłatnie.

Wiele szkół mówi, że efektywne zarządzanie budżetem domowym wymaga podzielenia wydatków na:

  • koszty stałe – w tym miejscu powinny się znaleźć takie wydatki, jak: rata kredytu hipotecznego, czynsz, opłata za przedszkole, opłaty za zajęcia pozalekcyjne dzieci, paliwo, jedzenie, rozrywka (kino itp.), internet, telefon i inne wydatki o stałej wysokości, które ponosimy co miesiąc;
  • koszty zmienne  – do tych wydatków zaliczymy między innymi: koszty leczenia, awarie domowe i naprawy samochodu, ubezpieczenie samochodu i domu, prezenty okolicznościowe i świąteczne. Warto oszacować, jaką sumę takie wydatki stanowią w sali roku i co miesiąc odkładać na nie adekwatną kwotę.
  • koszty dodatkowe – w tym miejscu mogą się znaleźć pieniądze na dowolny cel – może to być domowy fundusz wakacyjny albo środki na nowe auto, zależnie od potrzeb gospodarstwa domowego;
  • oszczędności – zarządzanie budżetem domowym powinno odbywać się w taki sposób, by w każdym miesiącu udało się odłożyć założoną wcześniej kwotę. Oszczędności mogą się przydać na czarną godzinę lub w przypadku większych wydatków, takich, jak chociażby zakup nowego mieszkania.

Skrupulatne notowanie, planowanie, przewidywanie wydatków. Bez tego zarządzanie budżetem domowym nie byłoby możliwe. Warto korzystać przy tym z dostępnych narzędzi. Jest ich całkiem sporo, a do tego wiele z nich dostępnych jest całkowicie za darmo.

Ocena
Posted in Dom.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

CommentLuv badge