Zdrowe odżywianie – jak podołać zadaniu?

W dzisiejszych czasach coraz większy nacisk kładzie się na komponowanie menu ze zdrowych składników i unikanie w diecie wysokoprzetworzonych produktów. Coraz więcej też mówi o tym, jaki wpływ na nasze zdrowie wywiera racjonalne żywienie. Co roku pojawia się na ten temat wiele publikacji i wskazówek WHO, Instytutu Żywności i Żywienia w Warszawie oraz dietetyków. Materiałów, o tym, jak jeść zdrowo jest zatem pod dostatkiem. Czy udaje się nam do nich stosować?

Jeśli chcemy się zdrowo odżywiać, musimy przede wszystkim zapoznać się z obecnie obowiązującą Piramidą Zdrowego Żywienia i Aktywności Fizycznej. W ten sposób zyskamy podstawową wiedzę, jaką należy się kierować. Będzie to baza to komponowania zdrowych posiłków. Wykorzystując ją i stosując się do kilku innych, ważnych zasad stworzymy posiłki smaczne i zdrowe.

Zasady zdrowego żywienia

Wielu osobom wydaje się, że wybierając do budowania menu zróżnicowane i pochodzące z pewnych, gwarantujących dobrą jakość produktów źródeł, robią wystarczająco dużo, by skomponować zdrowe i smaczne posiłki. Zapominają przy tym o innych niezwykle ważnych zasadach, które wywierają istotny wpływ na nasze zdrowie.

Oto najważniejsze z nich:

 • Spożywanie regularnych posiłków (3 podstawowe posiłki oraz 1 -2 zdrowe przekąski w ciągu dnia),
 • Włączenie do diety zdrowych, a unikanie złych węglowodanów,
 • Picie ok. 1,5 – 2 litrów wody dziennie,
 • Unikanie nadmiaru soli i cukrów,
 • Komponowanie posiłków w oparciu o dużą ilość warzyw i owoców,
 • Włączenie do diety warzyw strączkowych,
 • Dbanie o zróżnicowane menu,
 • Unikanie dużej ilości tłuszczów zwierzęcych.

Oprócz tych zasad warto pamiętać o zapewnieniu sobie odpowiedniej ilości aktywności fizycznej oraz unikaniu używek.

A co jeśli nie mam czasu?

Wiele osób narzeka nie tyle na brak wiedzy na temat zdrowego żywienia, ile na brak czasu. Choroby będące wynikiem nieregularnego i złego odżywiania to znak naszych czasów.

Żyjemy w ciągłym pośpiechu, stresie, nie dosypiamy i pracujemy zdecydowanie za dużo. Brak czasu przede wszystkim jednak odbija się na jakości naszych posiłków.

Rozwiązaniem problemu dla wielu osób staje się katering dietetyczny. Komponowanie posiłków zgodnie z zasadami zdrowego żywienia przez osoby mogące pochwalić się rzetelną wiedzą w tym zakresie cieszy się coraz większym zainteresowaniem.

Katering dietetyczny to usługa świadczona przez wiele firm cateringowych. Jeśli zdecydujemy się z niej skorzystać, odniesiemy kilka korzyści jednocześnie:

 • zaoszczędzimy czas, który musielibyśmy przeznaczyć na zakupy oraz przygotowywanie posiłków,
 • otrzymamy zdrowe, właściwie zbilansowane posiłki wprost pod wskazany przez nas adres,
 • skorzystamy z fachowej wiedzy osób, które zawodowo zajmują się takimi zagadnieniami, jak zdrowe odżywianie.

Osoby, które korzystają z kateringu dietetycznego, jako ogromną zaletę podają także to, że posiłki dostarczane są regularnie o stałych, z góry ustalonych porach. To doskonała alternatywa dla samodzielnie przygotowywanych posiłków, która sprzyja naszemu zdrowiu i utrzymaniu szczupłej sylwetki,  zwłaszcza jeśli nam samym wciąż brakuje na to czasu.

Ocena

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

CommentLuv badge